تبلیغات
شیمی وانیار - رویدادهای امروز 93/6/18

درگذشت نویسنده متعهد "جلال آل احمد" (1348ش)


درگذشت نویسنده متعهد "جلال آل احمد" (1348ش)

جلال آل احمد 11 آذر در سال 1302 در تهران متولد شد. وی در سال 1322 رسماً عضو حزب توده شد و در كنار فعالیت‏های سیاسی، در رشته ادبیات فارسی، موفق به اخذ دانشنامه لیسانس گردید. در سال 1326 به استخدام وزارت فرهنگ درآمد. جلال، نویسندگی را از 16 سالگی آغاز كرده بود و پس از این كه جذب حزب توده شد با آثار "كسروی" آشنا گردید. در مبارزه حزبی آل احمد جز شكست و سرخوردگی چیزی وجود ندارد، اما نهضتی كه عمیق‏ترین تأثیر را بر روحیه او گذارد قیام 15 خرداد 1342 می‏باشد. جلال آل‏احمد در این هنگام به این حقیقت رسید كه هر چه مكتب غیرخودی هست، جز فریب و استثمار و استعمار، چیزی ندارند. وی به این نتیجه رسید كه تنها امید رهایی بسیج توده‏ها در دست روحانیت آگاه است نه روشنفكران غرب و شرق‏زده. بعد از این كه جلال نسبت به روحانیت و به ویژه امام خمینی)ره( اظهار علاقه نمود، ساواك او را مورد تهدید قرار داد و سعی كرد كه جلال را از روحانیت جدا كند. در سال 1347، جلال تهدید به مرگ شد. ساواك می‏خواست كه وی را بدون سر و صدا از میان بردارد. سرانجام در یك صحنه ساختگی و مشكوك در این روز، بدون هیچ گونه سابقه بیماری در 46 سالگی دارفانی را وداع گفت. پیكر جلال آل احمد در مسجد فیروزآبادی در ری به خاك سپرده شد.


درگذشت استاد "علی نقی وزیری" موسیقی‏دان و پایه ‏گذار موسیقی جدید ایران (1358 ش)


درگذشت استاد "علی نقی وزیری" موسیقی‏دان و پایه ‏گذار موسیقی جدید ایران (1358 ش)

علی نقی وزیری در سال 1266 به دنیا آمد و از چهارده سالگی با موسیقی آشنا شد. وی در 31 سالگی به مدت 5 سال در پاریس و برلین به تحصیل و تجربه در علوم متعارف موسیقی غرب پرداخت. وزیری در 1302 كه به ایران بازگشت، مدرسه عالی موسیقی را تأسیس كرد و به چاپ كتاب‏های متعدد و كنسرت‏ها و ضبط صفحات گرامافون اقدام نمود. وزیری از سال 1314 كه حاضر نشد اركستر مدرسه را برای نوازندگی در یك میهمانی درباری شركت دهد، از كار بركنار شد و به خانه‏نشینی روی آورد. با استفاده از این فرصت، به تحقیق در زمینه موسیقی پرداخت و هیئت علمی دانشگاه تهران پس از مدتی وی را به عنوان استاد كرسی هنر و زیباشناسی به تدریس در دانشگاه مأمور كرد. وزیری پس از شهریور 1320 به ریاست اداره موسیقی كشور و مجله موسیقی و اداره رادیو مشغول شد، اما چون با كارشكنی‏ها مواجه گردید به دانشگاه برگشت و تا پایان زندگی به تدریس پرداخت. او اولین پایه‏گذار و پدر موسیقی جدید ایران پس از انقلاب مشروطه است و باید او را پایه‏گذار موسیقی جدید ایران دانست. وزیری در ساختن و پرداختن نخستین سرود ملی جمهوری اسلامی ایران نیز فعالیت كرد و قطعاتی مانند ای وطن، خاك ایران و نیز مارشِ ظَفَر را ساخت. استاد وزیری همچنین اولین كتاب در رشته موسیقی ایرانی به شیوه علمی را با نام "شیوه‏نامه" تار نگاشته است. استاد علی نقی وزیری سرانجام در 92 سالگی در گذشت.


تولد "لوئیچی گالوانی" پزشك، فیزیك‏دان و ریاضی‏دان ایتالیایی (1737م)


تولد "لوئیچی گالوانی" پزشك، فیزیك‏دان و ریاضی‏دان ایتالیایی (1737م)

لوئیچی گالوانی فیزیك‏دان و ریاضی‏دان ایتالیایى در 9سپتامبر سال 1737 در ایتالیا به دنیا آمد. وی ابتدا در علم طب فارغ التحصیل شد، ولی علاقه او به فیزیك به قدری بود كه یكسره از طب دست برداشت و به فیزیك پیوست. گالوانی به سبب تحقیقاتش در علم جراحی و كالبدشكافی، شهرت فراوان دارد و در پرتو مطالعات وسیع خود به پیشرفت‏های قابل ملاحظه‏ای در زمینه كشف علل تحریك اعصاب نائل شد. وی در تحقیقات خود در این زمینه به وجود الكتریسیته در بافتِ بدنِ موجود زنده پی برد. او این مطلب را به صورت یك اصل علمی بیان نمود و جایگاه مهمی در تحقیقات علمی یافت به طوری كه امروزه اصطلاحات متعددی در الكترونیك به نام گالوانی می‏باشد. لوئیچی گالوانی سرانجام در 4 دسامبر سال 1798 در 61 سالگی درگذشت.

تولد "لئون تولْسْتویْ" نویسنده بلند آوازه روسی (1828م)


تولد "لئون تولْسْتویْ" نویسنده بلند آوازه روسی (1828م)

كُنت لی‏یِف نیكُلاویچ تُولْسْتوی معروف به لئون تولستوی نویسنده شهیر روسی در 9 سپتامبر سال 1828م در روستایى در 250 كیلومتری مسكو به دنیا آمد و در كودكی پدر و مادر را از دست داد. از نوجوانی، استعداد درخشان و هوش سرشارش، معلمان را به تعجب وا می‏داشت. با این حال مدت زیادی در دانشگاه ماندگار نشد و پس از چهارسال خدمت در ارتش، به قصد پرداختن به نگارش، از نظام خارج شد. وی از آن پس به خلق آثار ادبی روی آورد و رمان‏های متعددی نگاشت. لئون تولستوی عالی‏ترین نمایش‏گر روح ملت روس و از بزرگترین نویسندگان جهان است. او مانند یك دانشمند الهیات و معتقد به اصول اخلاقی در جستجوی مرامِ دوستی پاك و بی‏آلایشی بود كه در مسیحیت اولیه وجود داشت و همین امرْ آثار او را مشحون از بشردوستی و احترام به وجود انسان كرده است. تولستوی در مجسم كردن اخلاق و روح مردم روس مقامی ارجمند داشت و معتقد بود كه تنها محبت است كه باید بر مردم حكومت كند. این عقاید باعث شد كه كلیسا، تولستوی را در 72 سالگی تكفیر نماید. با این حال در اواخر عمر چنان مشهور شد كه تقریباً همه دنیا او را می‏شناختند. با این كه فلسفه، مشغله تولستوی نبود، اما اندیشه‏هایش در افكار فلسفی قرن نوزدهم تأثیر فراوان نهاد. تولستوی با هر مكتب فلسفی یا فرقه مذهبی كه حقیقت را در انحصار خود تصور می‏كرد مخالف بود و با هر كلیسایى كه معتقد بود تنها یك راه و آن هم راه كلیسا به سوی خدا وجود دارد، می‏جنگید. اعتقاد خود وی این بود كه همه ادیان بزرگ، بالذات هدایتگر به سوی خداوند هستند. تولستوی مطابق تعلیمات خود، خویشتن را از قید و بند مال و دارایى‏اش رها ساخت و همانند روستائیان به زندگی پرداخت. تولستوی اندیشه‏های اخلاقی، اجتماعی و مذهبی خود را در رمان‏های بزرگ، داستان‏های كوتاه و مقالات متعددی مطرح ساخته كه جنگ و صلح، اعترافات و رستاخیز از آن جمله‏اند. هم‏چنین آثار دیگر او از جمله قزاق‏ها، هنر چیست و حاجی مراد، همه در حد شاه‏كارهای ادبی روس است. لئون تولستوی در اواخر عمر خانه را ترك كرد تا این كه سرانجام در 20 نوامبر سال 1910م مانند بی‏نواترین افراد در بی‏خانمانی و سرگردانی در 82 سالگی درگذشت.طبقه بندی: مناسبت ها،

تاریخ : سه شنبه 18 شهریور 1393 | 09:13 ق.ظ | نویسنده : آوا کیا | واکنش بدهید.
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.