تبلیغات
شیمی وانیار - بمب فسفری چیست ؟
بمب فسفری نوعی راکت است که در آن به جای مواد منفجره ، از ماده‌ای آتش‌زا به نام فسفر سفید استفاده می‌شود.

فسفر سفید

فسفر سفید یکی از آلوتروپ‌های (دگرشکل‌های) فسفر است ؛ ماده‌ای مومی شکل و سفید رنگ که به سادگی در هوا آتش می‌گیرد . از همین رو آن را درون آب نگهداری می‌کنند تا اکسیژنِ هوا به آن نرسد .

مولکول‌های فسفر سفید هرمی شکل و دارای فرمول مولکولی P4  هستند . این ماده در ساخت مهمات دودزا ، ردیاب ، منور و آتش‌زا مورد استفاده قرار می‌گیرد . در زمان استفاده آمریکا از این ماده در جنگ ویتنام ، اصطلاحاً به آن پلی ویت  (WP) نیز گفته می‌شد . این ماده به شدت آتش‌زا بوده و باعث سوختن لباس ، بدن ، ساختمان‌ها ، سوخت‌ها و مهمات می‌شود . از خصلت دودزا بودن آن نیز برای اختفاء اماکن و تجهیزات جنگی از دیدگان دشمن استفاده می‌شود .

فسفر سفید می‌تواند به سه طریق باعث ایجاد جراحات و حتی مرگ شود :

1- سوختگی عمیق بافت‌ها                2- استنشاق گازهای سمّی                 3- بلع

سوختگی با فسفر از درجات 2 و 3 محسوب می‌شود ؛ چراکه این عنصر تمایل زیادی به چسبیدن به پوست دارد و سوختگی‌های عمیق‌تری ایجاد می‌کند . آنقدر می‌سوزد تا دیگر اکسیژن کافی برای ادامه سوختن پیدا نکند . گاهی این سوختگی‌ها به کبد ، قلب و کلیه‌ها نیز می‌رسد .

استنشاق گاز حاصل از سوختن فسفر نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد ناراحتی‌های تنفسی و حتی مرگ می‌باشد . فسفر بر اثر سوختن ، گاز دی فسفر پنتا اکسید (P2O5) تولید می‌کند . این گاز با رطوبت موجود در بدن واکنش داده ، فسفریک اسید تولید می‌کند و باعث سوزش چشم‌ها و غشاهای مخاطی می‌شود . 

P4 + 5 O2 → 2 P2O5

P2O5 + 3 H2O → 2 H3PO4

 

بلع 15 میلی‌گرم فسفر نیز باعث تخریب کبد ، قلب و کلیه‌ها و در نتیجه مرگ انسان می‌شود . علتش هم تولید رادیکال‌های فسفر در کبد است


طبقه بندی: دانستنی ها،

تاریخ : یکشنبه 2 شهریور 1393 | 12:38 ب.ظ | نویسنده : آوا کیا | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.