تبلیغات
شیمی وانیار - چرا شعاع اتمی گالیم از آلومینیوم کم تر است؟

شعاع اتمی گالیم از شعاع اتمی الومینیم کمتر است. چنانچه به موقعیت این دو عنصر در جدول تناوبی نگاهی بیاندازید، مشاهده می‌فرمائید که قبل از آلومینیم، عناصر واسطه قرار ندارند و در واقع آرایش الکترونی آلومینیم عبارت است از: 
Al 13: 1s2,2s2,2p6,3s2,3p1 
اما قبل از اتم گالیم دوره‌ی اول فلزات واسطه قرار گرفته‌اند، به عبارت دیگر آرایش الکترونی گالیم عبارت است از: 
Ga 31: 1s2,2s2,2p6,3s2,3p6,4s2,3d10,4p1 
در نگاه اول انتظار می‌رود که چون اتم گالیم دارای یک لایه الکترونی بیشتر از آلومینیم است، شعاع ان نیز بیشتر باشد، اما به دلیل اینکه اتم گالیم دارای اوربیتالهای d است، و اوربیتالهای d نیز اثر پوششی کمی روی الکترونهای خارجی تر از خود دارند، پروتونهای موجود در هسته، الکترونهای لایه ظرفیت را با قدرت و نفوذ بیشتری به سمت خود می‌کشند. اتم آلومینیم دارای 13 پروتون در هسته و 13 الکترون است. این اتم تنها دارای اوربیتالهای s و p می‌باشد. اوربیتال s که کروی بوده و از هیچ طرف نمی‌توان به آن نفوذ پیدا کرد و وجود آن سبب می‌شود که پروتونهای هسته با قدرت زیادی نتوانند الکترونهای لایه ظرفیت را به سمت خود بکشانند. اوربیتال p نیز دمبلی شکل بوده و وجود سه سری از آنها در سه جهت نیز سبب پوشش نسبتا" زیادی می‌شود و دوباره سبب می‌شود که قدرت نفوذ پروتونها روی الکترونها کاهش یابد. 
اما اتم گالیم دارای 31 پروتون در هسته می‌باشد. الکترونها نیز در اوربیتالهایی واقع شده‌اند که یک سری از آنها اوربیتال d است. شکل اوربیتال d طوری است که دارای حفره‌های زیادی می‌باشد و درنتیجه قدرت کششی 31 پروتون روی الکترونهای لایه ظرفیت زیاد بوده و می‌توانند آنها را با شدت بیشتری به سمت خود بکشند، درنتیجه فاصله بین لایه‌های الکترونی و اوربیتالها کاسته شده و درنتیجه شعاع اتمی آن کاهش می‌یابد.
طبقه بندی: جدول تناوبی، پرسش و پاسخ،

تاریخ : پنجشنبه 13 شهریور 1393 | 09:55 ق.ظ | نویسنده : آوا کیا | نظر یادتون نره!
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.